Svenska gäster intresserade av Vasaregionens energikluster

Vasaregionen fick förra veckan svenska gäster från Jokkmokk på besök när kommunens näringslivsutvecklinsbyrå Strukturum kom för att bekanta sig med energiklustret och för att kartlägga samarbetsmöjligheter mellan regionens företag. Med på resan var Ulf Hägglund, Åsa Labba och Maya Forsberg.

Ungefär hälften av den svenska vattenkraften kommer från Jokkmokk. Därför började besöket vid VEO, som har kompetens inom bland annat vattenkraft, vindkraft och eldistribution. VEO har verksamhet på flera orter i Sverige, och Sveriges andel av VEOs försäljning är cirka 15 procent. Under besöket på VEO diskuterades till exempel möjligheten att organisera en Energidag i kommunen Jokkmokk med vattenkraft som tema. Ett sådant här evenemang skulle locka med viktiga företag inom branschen.

I dagens program ingick också ett besök på teknologicentrum Merinova. Där fick de svenska gästerna information om Merinovas verksamhet och dess roll i att stödja energiklusterföretag.

LÄS MERA > https://www.vasek.fi/vasaregionens-utveckling-ab-vasek/kommunikation/nyheter/svenska-gaster-intresserade-av-vasaregionens-energikluster

Integritetspolicy

Den här webbplatsen använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Information om cookies lagras i din webbläsare och används bland annat för att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats samt för att hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

Nödvändiga kakor

Nödvändiga kakor finns på webbplatsen för användning och hantering av språkversioner och för att webbplatsen ska fungera korrekt.

Tredjepartskakor

Den här webbplatsen använder Google Analytics för att samla in anonym information, såsom antalet besökare på sidan och vilka sidor som är mest populära.

Att ha den här kakan aktiverad hjälper oss att förbättra vår webbplats.